Honours List


Bert Lodge Memorial Cup (League Championship)
Season Winners Runners Up
1988/89 Embassy A Legion A
1989/90 Conservative Club A Unknown
1990/91 Holy Trinity Unknown
1991/92 Crosby Comrades Unknown
1992/93 Conservative Club A Unknown
1993/94 Crosby Comrades Legion A
1994/95 Legion A Crosby Comrades
1995/96 Crosby Comrades Diamonds A
1996/97 Legion A Diamonds A
1997/98 Conservative Club A Unknown
1998/99 Legion A Conservative Club A
1999/00 Legion A Unknown
2000/01 Conservative Club A Ince Club B
2001/02 Legion A Conservative Club A
2002/03 Legion A Les Dodd A
2003/04 Conservative Club B Les Dodd C
2004/05 Les Dodd A Les Dodd C
2005/06 Les Dodd C Conservative Club B
2006/07 Les Dodd B Conservative Club B
2007/08 Crosby Comrades Les Dodd B
2008/09 Les Dodd B Crosby Comrades
2009/10 Les Dodd B Crosby Comrades
2010/11 Les Dodd B Crosby Comrades
2011/12 Les Dodd B Ince Club
2012/13 Crosby Village SC Crosby Comrades

Formby Timber Champions Trophy
Season Winners Runners Up
2013/14 Crosby Village SC Crosby Comrades
2014/15 Crosby Village B Crosby Village A
2015/16 Crosby Village A Crosby Comrades
2016/17 Crosby Village A Crosby Comrades

Southport Bacon Knockout Cup
Season Winners Runners Up
1988/89 Embassy A Unknown
1989/90 Holy Trinity Unknown
1990/91 Crosby Comrades Unknown
1991/92 Crosby Comrades Unknown
1992/93 Crosby Comrades Legion B
1993/94 Cropton B Our Ladys A
1994/95 Diamonds A Crosby Comrades
1995/96 Brook A Legion A
1996/97 Brook A Conservative Club B
1997/98 Unknown Unknown
1998/99 Conservative Club A Brook B
1999/00 Legion A Unknown
2000/01 Unknown Unknown
2001/02 Conservative Club A Unknown
2002/03 Conservative Club B Legion A

Allan Parker Knockout Cup
Season Winners Runners Up
2003/04 Les Dodd A Ince Club
2004/05 Les Dodd C Les Dodd B
2005/06 Les Dodd A Les Dodd C
2006/07 Crosby Comrades Les Dodd B
2007/08 Holy Trinity Les Dodd B
2008/09 Ince Club Crosby Comrades
2009/10 Les Dodd B Crosby Comrades
2010/11 Crosby Comrades Conservative Club A
2011/12 Legion C Conservative Club B
2012/13 Crosby Village SC Crosby Comrades
2013/14 Our Ladys A Crosby Comrades
2014/15 Ince St. Marys Conservative Club B
2015/16 St. Marys Comrades Crosby Village A
2016/17 Our Ladys B Our Ladys A

Jack Williams Memorial Trophy (Team Pairs)
Season Winners Runners Up
1993/94 Crosby Comrades Embassy A
1994/95 Embassy A Crosby Comrades
1995/96 Legion D Brook A
1996/97 Embassy Ince Holy Trinity
1997/98 Legion A Brook B
1998/99 Legion A Unknown
1999/00 Legion A Unknown
2000/01 Unknown Unknown
2001/02 Unknown Unknown
2002/03 Les Dodd B Les Dodd A

Mac and Jack Team Pairs Handicap
Season Winners Runners Up
2003/04 Les Dodd C Legion C
2004/05 Ince B Legion A
2005/06 Les Dodd B Les Dodd A
2006/07 Crosby Comrades Brook Club
2007/08 Our Ladys B Holy Trinity
2008/09 Conservative Club A Legion B
2009/10 Les Dodd B Legion B
2010/11 Crosby Comrades Legion C
2011/12 Crosby Comrades Our Ladys B
2012/13 Crosby Comrades Crosby Village SC
2013/14 Ince Club B Crosby Comrades
2014/15 Formby SSC A Ince St. Marys
2015/16 St. Marys Comrades Our Ladys A
2016/17 Ince Club Our Ladys B

Harold Mills Trophy (Bottom Half Cup)
Season Winners Runners Up
1993/94 Embassy A Legion D
1994/95 Embassy A Brook Club
1995/96 Diamonds B Ince B
1996/97 Legion C Legion D
1997/98 Our Ladys A Unknown
1998/99 Our Ladys A Ince A
1999/00 Legion D Unknown
2000/01 Unknown Unknown
2001/02 Les Dodd B Legion B
2002/03 Les Dodd A Ince B
2003/04 Legion B Legion C
2004/05 Ince A Brook Club
2005/06 Legion C Legion D
2006/07 Legion C Our Ladys B
2007/08 Holy Trinity Brook Club
2008/09 Conservative Club A Our Ladys B
2009/10 Legion C Conservative Club A
2010/11 Legion C Our Ladys A
2011/12 Our Ladys B Les Dodd A
2012/13 Formby SSC C Our Ladys B
2013/14 Formby SSC B Formby SSC D
2014/15 Formby SSC A Our Ladys A
2015/16 Our Ladys B Our Ladys A
2016/17 Our Ladys A St. Marys Comrades

Joe Rigby Shield
Season Winners Runners Up
1994/95 Embassy A Brook Club
1995/96 Diamonds B Our Ladys A
1996/97 Brook A Conservative Club A

Joe Rigby Memorial Trophy (Handicap League)
Season Winners Runners Up
2003/04 Conservative Club B Legion C
2004/05 Our Ladys A Our Ladys B
2005/06 Les Dodd B Conservative Club A
2006/07 Our Ladys B Legion B
2007/08 Brook Club Conservative Club A
2008/09 Ince Club Les Dodd A
2009/10 Brook Club Crosby Comrades
2010/11 Our Ladys B Our Ladys A
2011/12 Legion A Conservative Club B
2012/13 Formby SSC A Crosby Comrades
2013/14 Crosby Comrades Conservative Club B
2014/15 Crosby Village B Ince St. Marys
2015/16 Crosby Village A Our Ladys A
2016/17 Formby Club A Aughton Institute B

Simon Broomhead Trophy
Season Winners Runners Up
1994/95 Cropton D Cropton A
1995/96 Crosby Comrades Embassy C

Clare Cup (Individual Championship)
Season Winner Runner Up
1986/87 Graham Clark Dave Alcock
1987/88 Unknown Unknown
1988/89 Dave Alcock Stuart Smith
1989/90 Stuart Smith Unknown
1990/91 Stuart Smith Dave Alcock
1991/92 Stuart Smith Mark Bell
1992/93 Alex Tyrer Stuart Smith
1993/94 Paul Withe Graham Clark
1994/95 Graham Clark Ian Barnes
1995/96 Paul Williams Luke Palethorpe
1996/97 Stuart Smith Paul Tickle
1997/98 Graham Clark Stuart Smith
1998/99 Stuart Smith Graham Clark
1999/00 Graham Clark Peter Cook
2000/01 John Porter Jnr. Danny Shearer
2001/02 John Porter Jnr. Stuart Smith
2002/03 Andy Rae Matthew Bradley
2003/04 Andy Rae Andy O'Hara
2004/05 Andy Rae Mark Bellas
2005/06 Andy Rae Mark Hopgood
2006/07 Robbie Wilson Robbie Radford
2007/08 Paddy Tyndall Andy Rae
2008/09 Andy Rae Mark Hopgood
2009/10 Andy Rae Mark Hopgood
2010/11 Andy Rae Mark Evans
2011/12 Mark Evans Graham Clark
2012/13 Graham Clark Andy Rae
2013/14 Mark Evans Andy Rae
2014/15 Wayne Heitman Chris Connelly
2015/16 Mark Evans Graham Clark
2016/17 Paul Williams Robbie Radford

Formby Times Handicap (Individual Handicap)
Season Winner Runner Up
1988/89 Paddy Knowles Unknown
1989/90 Mike Blundell Gary Rimmer
1990/91 Graham Clark Roy Nevin
1991/92 Adam Carrigan Unknown
1992/93 James Holman Steve Sullivan
1993/94 Les Sullivan Phil Kershaw
1994/95 Gary Rimmer Steve Mercer
1995/96 Stuart Smith Graham Clark
1996/97 Terry Barlow Unknown
1997/98 Alan Swift Unknown
1998/99 Stuart Smith Mark Bell
1999/00 Warren Pretsell Unknown
2000/01 Ian Pennington Unknown
2001/02 Peter Bennett Danny Taylor
2002/03 Luke Palethorpe Tony Bellas
2003/04 Kevin Aindow Richard Bell
2004/05 Graham Clark Adam Maylor

Living Flames Handicap (Individual Handicap)
Season Winner Runner Up
2005/06 Ray Lavelle Peter Bennett
2006/07 Mark Hopgood Norman Lee
2007/08 Graham Marshall Colin Robertson

Crystal Fires Handicap (Individual Handicap)
Season Winner Runner Up
2008/09 Paul Formby Graham Clark
2009/10 Mark Pope Mike Pope
2010/11 Graham Clark Terry Barlow
2011/12 Shaun Catterall Paul Flanagan
2012/13 Robin Bond George Howells
2013/14 Ian Turner Chris Connelly
2014/15 Ian Dickinson Danny Mycek
2015/16 Tom Mortimore Ian Turner
2016/17 Mark Evans Terry Barlow

George Gilroy Billiards Handicap
Season Winner Runner Up
1995/96 Richard Bell Stuart McBenn
1996/97 No Competition  
1997/98 Richard Bell Unknown
1998/99 John Clarke Unknown
1999/00 George Gilroy Unknown
2000/01 Dennis Collins Unknown
2001/02 Frank Bradley Unknown
2002/03 Matthew Bradley Mark Bellas
2003/04 George Gilroy Frank Bradley
2004/05 Richard Bell Frank Bradley
2005/06 Frank Bradley Mark Rimmer
2006/07 Mark Rimmer Dave Mills
2007/08 Mark Rimmer Dave Rimmer
2008/09 Frank Bradley Richard Bell
2009/10 Chris Connelly Graham Clark
2010/11 G Tracey Graham Clark
2011/12 Graham Clark Mark Evans
2012/13 Luke Palethorpe Mark Rimmer
2013/14 Mark Evans Luke Palethorpe
2014/15 Mark Evans Graham Clark
2015/16 Mark Evans Frank Bradley
2016/17 Rob Radford Mark Evans

Highest League Break (Any team competition from 2015/16)
Season Winner  
1993/94 Paul Withe (104)  
1996/97 Paul Withe (92)  
1995/96 Steve Evans (72)  
1996/97 Stuart Smith (101)  
1997/98 Stuart Smith (78)  
1998/99 Stuart Smith (59)  
1999/00 Unknown  
2000/01 Andy Rae (107)  
2001/02 Unknown  
2002/03 Andy Rae (101)  
2003/04 Andy Rae (102)  
2004/05 Andy Rae (70)  
2005/06 Andy Rae (105)  
2006/07 Andy Rae (99)  
2007/08 Paddy Tyndall (81)  
2008/09 Paddy Tyndall (92)  
2009/10 Paddy Tyndall (95)  
2010/11 Robbie Radford (76)  
2011/12 Luke Palethorpe (67)  
2012/13 Andy Rae (125)  
2013/14 Graham Clark (70)  
2014/15 Ian Gelhardt (66)  
2015/16 Steve Evans (67)  
2016/17 Andy Jones (82)  

Century Breaks
Season Break  
2012/13 Andy Rae (125)  
2016/17 Mark Evans (118)  
2000/01 Andy Rae (107)  
2005/06 Andy Rae (105)  
1993/94 Paul Withe (104)  
2003/04 Andy Rae (102)  
2002/03 Andy Rae (101)  
1996/97 Stuart Smith (101)  

Tower Heating Pairs Handicap (formerly Loft Picture Framers Pairs Handicap)
Season Winners Runners Up
1989/90 Mike Blundell & Phil Kershaw Unknown
1990/91 Stuart Smith & Steve Power Unknown
1991/92 Les Sullivan & Phil Maloney Dave Rimmer & Keith Niblock
1992/93 Les Sullivan & Phil Maloney Unknown
1993/94 Eric Pemberton & Peter Kershaw Reg Watts & Paul Williams
1994/95 Dennis Warren & Fred Postlethwaite Peter Bennett & Terry Barlow
1995/96 Stuart Smith & Steve Power Paul Johnson & Phil Mcallister
1996/97 Stuart Smith & Steve Power Mick Dowling & Keith Thompson
1997/98 Dave Rowlands & Dave Christian Unknown
1998/99 Ray Lavelle & Neil Abernethy Steve Power & John Sanders
1999/00 Luke Palethorpe & Peter Cook Unknown
2000/01 Graham Clark & Paul Tickle Unknown
2001/02 Frank Bradley & Matthew Bradley Peter Bennett & Terry Barlow
2002/03 Kevin Wynne & Allan Parker Frank Bradley & Matthew Bradley
2003/04 Andy Rae & Dave Quinn Richard Bell & Adam Maylor
2004/05 Andy Rae & Dave Quinn Colin Robertson & Paul Formby
2005/06 Graham Clark & Peter Brown Phil Fitzgerald & Les Sullivan
2006/07 Mark Pope & Andy Pope Mark Hopgood & Dave Hartley
2007/08 Mark Hopgood & Dave Hartley Ally McCallum & Phil Harbon
2008/09 James Holman & Chris Connelly Paul Formby & Kenny Woodward
2009/10 Graham Clark & Andrew Kenyon Costa Pittounikos & Phil Jones
2010/11 Ian Pennington & Phil Jones Chris Evans & Steve Evans
2011/12 Wayne Barton & Ian Gelhardt Luke Palethorpe & Ian Wallwork
2012/13 Steve Evans Snr. & Steve Evans Andy Rae & Chris Rae
2013/14 Andy Rae & Chris Rae Shaun Catterall & Ian Turner
2014/15 Reg Watts & Phil Cummins Phil Kershaw & Dudley Lidiard
2015/16 Ed Metcalfe & Andy Ward Graham Clark & Ian Barnes
2016/17 Paul Lathom & Alan Spencer Dan Mycek & Graham Russell

Danny Taylor Shield (Most League Wins)
Season Winner  
1994/95 Graham Clark  
1995/96 Ian Lindsay  
1996/97 Graham Clark (27/27)  
1997/98 Graham Clark  
1998/99 Paddy Knowles  
1999/00 Stuart Smith  
2000/01 Graham Clark (19/23)  
2001/02 Graham Clark (20/21)  
2002/03 Mark Bellas (20/24)  
2003/04 Graham Clark (23/24)  
2004/05 Graham Clark (25/26)  
2005/06 Phil Fitzgerald (24/24)  
2006/07 Andy Rae (24/26)  
2007/08 Mark Bellas (21/22)  
2008/09 Steve Cooper (29/30)  
2009/10 Paddy Tyndall (23/24)  
2010/11 Dave Hartley (17/19)  
2011/12 Andy Booth (22/22)  
2012/13 Luke Palethorpe (20/22)  
2013/14 Wayne Heitman (21/22)  
2014/15 Wayne Heitman (16/17)  
2015/16 Tony Hanaford (16/17) and Karl Weeks (16/18)  
2016/17 Chris Connelly (16/18)  

Mike Blundell Veterans Handicap
Season Winner Runner Up
2006/07 Reg Watts Frank Bradley
2007/08 Dudley Lidiard Jason Francis
2008/09 Colin Watterson Jason Francis
2009/10 Norman Lee Gordon Dale
2010/11 Alan Swift Gordon Dale
2011/12 Robbie Wilson Alan Swift
2012/13 Paul Formby Dave Rimmer
2013/14 Robbie Wilson Terry Barlow
2014/15 Rob Radford Reg Watts
2015/16 Graham Clark Mark Evans
2016/17 Harry Boydell John Mycek

Sunburst Delegates Trophy
Season Winner Runner Up
2008/09 Norman Lee Graham Marshall
2009/10 Keith Turner Dudley Lidiard
2010/11 Norman Lee Richard Bell
2011/12 Reg Watts Tony Riley
2012/13 Mike Radcliffe Keith Turner
2013/14 Graham Clark Reg Watts
2014/15 Reg Watts Keith Turner
2015/16 Norman Lee Mark Rimmer
2016/17 Mark Rimmer Graham Clark

Tommy Tickle Under 35's Trophy
Season Winner Runner Up
2015/16 Alan Spencer Danny Mogan
2016/17 Ian Kelly Dan Mycek